Jak dużą obniżkę zafunduje nam RPP?


Korekty na eurodolarze ciąg dalszy

 
Wczorajsza sesja nie wniosła nic nowego do sytuacji na eurodolarze. Kurs na chwilę powrócił ponad pozom 1,40, ale wzrosty te nie zostały utrzymane do końca sesji europejskiej. Dziś czeka nas spora dawka publikacji makro, które mogą wpłynąć na notowania głównej pary. Obecnie kurs EUR/USD znajduje się nieznacznie poniżej 1,40, ale to strona podażowa ma cały czas przewagę.
 

Dzisiaj decyzja o stopach procentowych

 
Po południu  odbędzie się spotkanie RPP, na którym zostanie podjęta decyzja o ewentualnym cięciu stóp procentowych. Choć wypowiedzi członków Rady są różne, to wśród ekonomistów panuje przekonanie, że decyzja o cięciu jest przesądzona i to o 50pb. Ewentualna większa obniżka miałaby zdecydowany wpływ na notowania kursów par USD/PLN i EUR/PLN.  Dolar obecnie znajduje się nieznacznie poniżej poziomu 2,9250, czyli przy wsparciu na 2,92. Z kolei na EUR/PLN sytuacja w ostatnich dniach nie jest jasna, ponieważ poranne poziomy zdecydowanie różnią się od tych z zamknięcia. W ciągu dnia obserwujemy spore ruchy, najczęściej wzrostowe, które wyprowadzają kurs tej pary ponad opór 4,09. Obecnie para EUR/PLN oscyluje nieco poniżej tego poziomu, bo znajduje się na 4,0913.
 

Natłok danych przed Świętami

 
Dzisiejszy dzień, mimo iż pojutrze są Święta, dostarczy nam dużej ilości nowych danych. Na początek, o godzinie 10:00, poznamy saldo rachunku obrotów bieżących. Poprzednio zanotowaliśmy deficyt na poziomie 10,6 mld EUR i tradycyjnie brak oczekiwań co do obecnej wartości. O tej samej porze pojawią się również dane z Polski dotyczące stopy bezrobocia, która ma lekko wzrosnąć do 8,9% oraz dynamiki sprzedaży detalicznej, której wartość według prognoz obniży się do 6,1% r/r (poprzednio 7,9%). Następnie o 11:00 poznamy dynamikę zamówień przemysłowych w Strefie Euro. Spodziewamy się jej spadku z -1,1% r/r do -4,5% aktualnie. O godzinie 14:30 przeniesiemy się za ocean, gdzie opublikowane zostaną dane końcowe o dynamice PKB. Prognozy wskazują, że pozostanie ona na niezmienionym poziomie -0,5% r/r. Godzina 15:55 to indeks nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan. Oczekujemy jego wzrostu do 58,6 pkt z 55,3 pkt poprzednio. Pod koniec sesji europejskiej poznamy jeszcze dane z rynku nieruchomości w USA. Spodziewamy się, że ilość sprzedanych domów na rynku wtórnym spadnie z 4,98 mln do 4,9 mln, a na rynku pierwotnym z 433 tys. do 420 tys. Ponadto należy pamiętać, że w po południu zostanie ogłoszona decyzja RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce. Rynek oczekuje, że obniżka wyniesie 50pb, czyli że stopy zostaną obniżone do 5,25%.
 
Dariusz Pilich,
Adrian Gawryszewski
FMC Management
www.fmcm.pl