Luksusowe inwestycje
Jest wiele form inwestowania, których wyniki nie wiele zależą od czynników, które determinują zmiany kursów akcji na giełdach. Są to inwestycje alternatywne. Kiedy kursy akcji na giełdach spadają inwestycje te nie zubożają w takim tempie portfeli a nawet mogą przynosić profity.

Metale szlachetne
Złoto, srebro i platyna to metale szlachetne o ponadczasowej wartości uznawane przez ludzi na całym świecie, bez względu na ustrój, przekonania, religię. Od kilku lat metale obserwujemy wzrost zainteresowania nimi, zarówno przemysłu, banków centralnych, instytucji finansowych oraz ludności, co przekłada się na wzrosty ich cen. 
Dynamiczne wzrosty cen tych metali w ostatnich latach są efektem działania różnych czynników, które miały różnorodne przyczyny. Zmiany cen złota są wysoko skorelowane z cenami srebra. Ceny platyny są mniej powiązane z tymi metalami i najbardziej uzależnione od potrzeb nowoczesnego przemysłu.
Złote inwestycje

Jest wiele czynników mających wpływ na wzrosty cen złota w ostatniej dekadzie. W pierwszej kolejności należy wskazać na oczekiwania inflacyjne, osłabienie dolara amerykańskiego i euro, niepewna sytuacja ekonomiczna na świecie, aktywność inwestycyjna funduszy, zmniejszenie wyprzedaży rezerw i zakupy złota przez banki centralne, wyczerpywanie zasobów naturalnych, wzrost kosztów produkcji zlota. Duży wpływ na wzrost notowań złota mają ostatnio inwestycje dokonywane przez ludność, która poszukuje bezpiecznych aktywów dla lokaty oszczędności w niepewnych czasach lub sposobu na zabezpieczenie majątku.
Inwestując w złoto należy również zwracać uwagę na sytuację w gospodarce światowej, szczególnie w USA, rosnące zadłużenia krajów, deficyty budżetowe a także ryzyko polityczne.

Najłatwiej inwestować w złoto w postaci fizycznej, tj. w sztabki i monety bulionowe. Najbezpieczniej jest je kupić w Mennicy Polskiej, Narodowym Banku Polskim, banku komercyjnym lub specjalistycznym sklepie. Kupując złoto w Internecie warto sprawdzić reputację sklepu, aby nie paść ofiarą oszustwa.
Dziś świat instrumentów finansowych daje wiele innych możliwości inwestowania w złoto. Oto najbardziej popularne.

Fundusze złota notowane na giełdach (Exchange Traded Funds, „ETFs”). Wartość ich udziałów naśladuje kurs złota. Zaletą tego rodzaju inwestycji jest płynność i transparentność.
Fundusze inwestycyjne. Lokują aktywa w powiązane ze złotem instrumenty finansowe, np. akcje producentów złota, kontrakty terminowe, opcje. W Polsce największymi funduszami czerpiącymi z potencjału rynku złota są Investor Gold oraz DWS Gold.
Produkty strukturyzowane. Oparte na inwestycjach w instrumenty rynku złota. Mogą naśladować zmiany cen złota lub gwarantować zwrot zainwestowanego kapitału.
Certyfikaty złota. Są dokumentami wydawanymi, jako dowód zakupu określonej ilości złota, które znajduje się w depozycie – zazwyczaj banku. Certyfikaty takie mogą być zamienione na gotówkę po aktualnym kursie złota.
Instrumenty pochodne. To najbardziej ryzykowne a jednocześnie zyskowne formy inwestowania, pozwalają zarabiać zarówno na wzrostach, jak również spadkach cen złota. Np. kontrakt na 100 uncji złota, wart ok. 130 tys. dolarów USA, notowany na giełdzie w Nowym Jorku można kupić lub sprzedać poprzez Internet za pośrednictwem Saxo Bank wpłacając depozyt ok. 5,7 tys. dolarów. Na platformie tego banku można również inwestować w fundusze ETF oparte na metalach szlachetnych.
 
Nie tylko złoto
Srebro znajduje liczniejsze niż złoto zastosowania w przemyśle. Ponadto stanowi cenne aktywo inwestycyjne, służące również akumulacji majątku i ochronie przed skutkami kryzysu.
Inwestowanie w srebro może polegać na kupowaniu sztabek lub monet. Wytrawni inwestorzy mogą inwestować w odpowiednie instrumenty finansowe oparte na srebrze, analogiczne do tych, powiązanych ze złotem.
Wzrosty notowań złota i srebra objęły również platynę. Jednak nie były one tak znaczące. Platynę można kupować również w postaci sztabek lub monet lub inwestować w odpowiednie instrumenty finansowe, podobnie jak w złoto i srebro.
Sztabki i monety bulionowe metali szlachetnych dostępne są w Mennicy Polskiej, NBP, jak również sklepach numizmatycznych, z których wiele dokonuje sprzedaży poprzez Internet. Należy dodać, że złoto jest traktowane, jako pieniądz, stąd jego zakup w postaci fizycznej nie jest obciążony podatkiem VAT. W przypadku srebra lub platyny, stanowiących wg fiskusa towar, należy zapłacić 23 proc. podatku od towarów i usług. Ponadto, do wszystkich transakcji na metalach w postaci fizycznej ma zastosowanie podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2 proc.
 
Inwestycje w diamenty
Diament to najcenniejszy kamień szlachetny. Surowe diamenty w formie nieobrobionej wyglądają nieefektownie. Dopiero wykonany mistrzowską ręką szlif wydobywa z nich życie, żar i ogień. Obrobiony diament to brylant.
O wartości brylantów decydują cztery czynniki: masa, barwa, czystość, szlif, określane z języka angielskiego mianem 4C (carat, colour, clarity, cut).
Uznanym źródłem informacji o aktualnych cenach diamentów jest cennik Rapaport Diamond Report, dostępny również w Internecie.
Inwestycje w brylanty niosą również ryzyko inwestycyjne. Główne czynniki ryzyka to: subiektywność wyceny, niska płynność rynku, trudność odróżnienia od diamentu sztucznego lub cyrkonii, czarny rynek, oszustwa. Światową stolicą brylantów jest Antwerpia, gdzie znajduje się 1,5 tysiąca punktów sprzedaży tych klejnotów. W Polsce można kupić brylanty m.in. w Mennicy Polskiej, jednak nie gwarantuje ona możliwości odkupienia ich. Każdy legalnie sprzedawany brylant posiada certyfikat autentyczności. Najbardziej uznane certyfikaty wydają: GIA – Gemological Institute of America  oraz IGI – International Gemological Institute.

4C (carat, colour, clarity, cut)
Masa (carat)
. Im większa masa brylantu, tym wyższa jego cena za karat (1 ct = 0,2 g). Wzrost ceny jest nieproporcjonalny do wzrostu jego masy. Np. brylant o szlifie okrągłym o masie 0,5 ct, kolor H, czystość VS2 kosztuje 1.500 euro, natomiast brylant o takich samych cechach lecz o masie 1,0 ct kosztuje 7.500 euro .
Barwa (colour). Kolory brylantów oznacza się literami: D, E, F – bezbarwne; G, H, I, J - prawie bezbarwne; K, L, M - bardzo lekko żółte; N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z - lekko żółte i żółte. Brylanty bezbarwne są najdroższe. Są również diamenty w innych kolorach (np. czerwony, niebieski, zielony, różowy).
Czystość (clarity). Diamenty w przyrodzie zazwyczaj zawierają zanieczyszczenia mineralne lub pęcherzyki powietrza. Skala czystości (od najczystszego): FL, IF, VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, I1, I2, I3. Im brylant bardziej czysty, tym jego wartość wyższa.
Szlif (cut). Kształtując odpowiednio płaszczyzny brylantu można wydobyć trójwymiarową głębię obrazu a wyemitowana zostanie wiązka światła była pełna refleksów i kolorów. Najbardziej popularne szlify to: okrągły zwany brylantowym (najdroższy), markiz, owal, łezka, serce, kwadrat. Najdroższy to szlif okrągły.


srebro: Contract size 5,000 Troy Oz. Minimum trade 1
Exchange GLOBEX
Tick size 0.5 Tick value 25
Initial margin 6,750 Maint. margin:  5,000

Platyna ontract size50 Troy Oz.Minimum trade1ExchangeGLOBEXTrading HoursShow ScheduleTick size0.1Tick value5Initial margin4,125Maint. margin: 3,750