Debiut spółki Gorenje na GPW

włącz . Opublikowano w Rynek kapitałowy

W przedostatni dzień 2013 roku na Rynku Podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutowała kolejna zagraniczna spółka. Tym razem była to znana międzynarodowa marka - Gorenje. Jest to 58. spółka zagraniczna na GPW oraz 3. emitent ze Słowenii.

Ceny w listopadzie 2013

włącz . Opublikowano w Makroekonomia

W listopadzie inflacja nieoczekiwanie spadła. Wzrostom cen nie sprzyja niski popyt na rynku wewnętrznym.

Dług publiczny w III kw. 2013

włącz . Opublikowano w Makroekonomia

W III kwartale 2013 r. Państwowy Dług Publiczny wzrósł on o 2.034,0 mln zł, tj. o 0,2%. Natomiast od końca 2012 roku zwiększył się o 50.102,8 mln zł, tj. o 6,0%.

Bilans płatniczy za wrzesień 2013

włącz . Opublikowano w Makroekonomia

We wrześniu wzrosło wobec poprzedniego miesiąca dodatnie saldo obrotów towarowych z zagranicą. Wzrosła też wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich i portfelowych w Polsce.

Eurodolar coraz słabszy

włącz . Opublikowano w Makroekonomia

Niebywałe osłabienie europejskiej waluty to efekt braku konkretnych decyzji na ostatnim szczycie w Brukseli. Europa tonie ze swoimi problemami fiskalnymi.

Subiektywne podsumowanie roku 2008

włącz . Opublikowano w Aktualności

Niezależnie od narodowości i koloru skóry najnowsza generacja inwestorów w tym oto roku namacalnie poznała na swojej skórze znaczenie słowa bessa. Wobec powagi załamania gospodarczego termin ten i tak należy uznać za eufemizm. A jeszcze kilkanaście miesięcy temu próbowano udawać, że jest tak pięknie i beztrosko.

Bliskowschodni niepokój na zakończenie roku

włącz . Opublikowano w Aktualności

Rozpoczął się ostatni tydzień roku, który to rok okazał się być sądnym dla rynków finansowych. W ciągu dwóch sesji pozostających do szampańskiej nocy nie ma szans na pokaźną niwelację sążnistych minusów na wszystkich dosłownie giełdach. Mało który wskaźnik giełdowy zanotuje w br. stratę mniejszą niż 40 proc.

Rynek struktur może się podwoić w 2009 roku

włącz . Opublikowano w Aktualności

383 zł – tyle pieniędzy zainwestowanych w produkty strukturyzowane przypada na jednego Polaka. W Czechach jest to 1138 zł, w Niemczech prawie 10 tysięcy. Czy to znaczy że czeka nas szybki wzrost rynku struktur? To bardzo realne.

Rankingi najlepszych funduszy - Japonia

włącz . Opublikowano w Aktualności

Ile zarabiają inwestorzy najlepszych funduszy w Polsce, a ile w innych krajach? W dzisiejszej części przyglądamy się Japonii. Bazujemy na oficjalnych źródłach Lipper Reuters i stronach internetowych firm zarządzających funduszami.

Ranking najlepszych funduszy Best-11

włącz . Opublikowano w Aktualności

Specjalistyczny magazyn "Fundusze" prowadzi ranking funduszy inwestycyjnych dostępnych na polskim rynku. Obejmuje on jako bodajże jedyny wszystkie produkty polskie i zagraniczne, zarówno fundusze otwarte (FIO), specjalistyczne otwarte (SFIO) i zamknięte (FIZ).

Zaostrzona polityka banków

włącz . Opublikowano w Aktualności

Rok 2008 wszystkim kojarzyć się będzie z wybuchem kryzysu sektora bankowego. Niepokoje na światowych rynkach finansowych szybko dotarły do Polski, nie pozostając bez wpływu na portfele Polaków. Banki z jednej strony skutecznie utrudniły klientom dostęp do kredytów, a z drugiej – kusiły ich coraz atrakcyjniejszym oprocentowaniem depozytów. 

Rynki rosną wbrew złym doniesieniom

włącz . Opublikowano w Komentarze

Wtorkową sesję na GPW podobnie jak na innych rynkach europejskich zdominowało oczekiwanie na wieczorną decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w USA. Sesja od początku dnia układała się po myśli byków, nie liczyły się kiepskie wyniki kwartalne spółek podobnie jak słabe publikacje makroekonomiczne.

Zmiany w bankowości dla klientów indywidualnych

włącz . Opublikowano w Aktualności

Do walki o depozyty włączają się kolejne instytucje finansowe, Bank Pocztowy oferuje kredyt z budżetową dopłatą do odsetek, a Alior wyjaśnia zamieszanie z oprocentowaniem lokaty nocnej - co w ciągu minionego tygodnia zmieniło się w bankowości dla klientów indywidualnych?

Fundusze hedgingowe w listopadzie

włącz . Opublikowano w Aktualności

Wyniki inwestycyjne funduszy hedgingowych za listopad 2008 r. stanowią kolejny dowód, że w okresach kryzysu sprawdzają się alternatywne formy inwestowania. Okazuje się, że aktywne inwestowanie bez narzuconych odgórnie obwarowań formalnych przynosi pozytywne efekty – jednak zarządzający muszą być profesjonalistami.

Łyżka miodu w beczce dziegciu

włącz . Opublikowano w Aktualności

Ostatnie miesiące upływają nam pod znakiem mniej lub bardziej złych newsów. Spadają indeksy giełdowe, wskaźniki koniunktury, pogarszają nastroje, zmniejsza się dynamika wzrostu PKB, podnosi głowę bezrobocie.

Zdrowe fundusze

włącz . Opublikowano w Aktualności

Fundusze private equity dokonują inwestycji kapitałowych w spółki niepubliczne, tzn. takie, które nie są bezpośrednionarażonena koniunkturę giełdową. Mogą dać one niejednokrotnie bardzo wysokie stopy zwrotu. Jednak na zysk trzeba poczekać wiele lat. Z każdym rokiem przybywa chętnych ulokować swoje oszczędności w tego rodzaju przedsięwzięcia.

Przedsiębiorcy bronią się przed roszczeniami banków

włącz . Opublikowano w Aktualności

euro_banknoty.jpgNie ustają kontrowersje wokół umów opcji walutowych zawieranych przez banki z przedsiębiorcami, które miały rzekomo zabezpieczać eksporterów i importerów przed ryzykiem kursowym, a w rzeczywistości naraziły ich na dotkliwe straty.

Opcje walutowe - firmy w potrzasku

włącz . Opublikowano w Finansowanie

skarbiec.jpgImporterzy i eksporterzy mają poważne problemy finansowe z powodu osłabienia złotówki. W trudnej sytuacji znalazły się także dziesiątki tysięcy podmiotów gospodarczych, które zawarły transakcje terminowe mające rzekomo zabezpieczyć je przed ryzykiem walutowym.

A jednak złoto

włącz . Opublikowano w Aktualności

Od lipca na rynku surowców mieliśmy sporo zawirowań. Wiele prognoz, np. dla ropy naftowej legło w gruzach. Dziś jej cena stanowi 1/3 lipcowego szczytu. Znacząco potaniała miedź (-60%). Jednak złoto wykazało znaczącą przewagę nad tymi surowcami, tracąc znacznie mniej – ok. 15%.

Lokaty strukturyzowane

włącz . Opublikowano w Aktualności

Rok 2008 będzie należał do lokat strukturyzowanych - klienci szukają alternatywnych form inwestowania. Jednocześnie widoczna jest determinacja instytucji finansowych, by wprowadzać do oferty „struktury”. Co ciekawe, obu stronom może się to opłacać. Inwestorzy indywidualni powinni być jednak ostrożni i wybierać z coraz bogatszego menu to, co najlepsze.

Saxo Bank

włącz . Opublikowano w Aktualności

Duński Saxo Bank przejął szwajcarski Synthesis Bank, z którym wiązała go czteroletnia współpraca. Transakcja ta stanowi milowy krok na drodze dynamicznej ekspansji Saxo Banku na rynki światowe. Przejęty Synthesis Bank posiada dwa oddziały - w Genewie i Zurychu.

Praca inwestycyjnego doradcy klienta w Saxo Banku

włącz . Opublikowano w Aktualności

Pracując w Londynie wie się, że to międzynarodowe centrum finansowe. Kiedy dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną byłem jeszcze w trakcie egzaminów na studiach magisterskich na wydziale ekonomii na uniwersytecie w Yorku. Nie mogłem sobie pozwolić na bilet kolejowy (w Anglii są o wiele droższe), więc wybrałem się do Londynu autobusem.