Gospodarka w 3 kwartałach 2013

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2013 roku tempo wzrostu gospodarczego w Polsce było wolniejsze niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Najtrudniejsza sytuacja była w pierwszym kwartale. W trzecim kwartale br. Produkt Krajowy Brutto, wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,7%. Przypomnijmy, że w drugim kwartale wzrost wyniósł 1,2% a w pierwszym 0,8%. Natomiast PKB wg cen stałych średniorocznych roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo wzrósł o 1,9% (rok do roku) – wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Dane te mogą ulec korekcie.
W ostatnich miesiącach widoczny jest wzrost produkcji sprzedanej, zmniejsza się skala spadku produkcji budowlano-montażowej, szybciej wzrasta sprzedaż detaliczna, poprawia się tempo wzrostu sprzedaży usług transportowych. Inflacja w okresie trzech kwartałów była niższa niż rok wcześniej i kształtowała się poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego. Spadały ceny w produkcji i budownictwie.
Szybsze niż w pierwszym kwartale tempo wzrostu gospodarczego było efektem silniejszego wzrostu eksportu netto oraz poprawą dynamiki popytu konsumpcyjnego.
W drugim półroczu widoczna jest poprawa w polskiej gospodarce, o czym świadczą lepsze dane o produkcji przemysłowej i zahamowanie wzrostu bezrobocia.
Wzrasta też wskaźnik PMI (Purchasing Menagers Index) obrazujący sytuację w przetwórstwie przemysłowym. Wskaźnik ten wzrósł szósty miesiąc z rzędu do poziomu 53,4 - najwyższego od kwietnia 2011 roku. Zwyżkowy trend wskaźnika PMI jest wynikiem większej liczby nowych zamówień, które z kolei są napędzane znacznym wzrostem liczby nowych zamówień eksportowych. Pomyślne są też prognozy ekonomistów na temat polskiej gospodarki na przyszły rok.