Debiut spółki Gorenje na GPW

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie włącz . Opublikowano w Rynek kapitałowy

W przedostatni dzień 2013 roku na Rynku Podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutowała kolejna zagraniczna spółka. Tym razem była to znana międzynarodowa marka - Gorenje. Jest to 58. spółka zagraniczna na GPW oraz 3. emitent ze Słowenii.

Ceny w listopadzie 2013

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Makroekonomia

W listopadzie inflacja nieoczekiwanie spadła. Wzrostom cen nie sprzyja niski popyt na rynku wewnętrznym.

Dług publiczny w III kw. 2013

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Makroekonomia

W III kwartale 2013 r. Państwowy Dług Publiczny wzrósł on o 2.034,0 mln zł, tj. o 0,2%. Natomiast od końca 2012 roku zwiększył się o 50.102,8 mln zł, tj. o 6,0%.

Bilans płatniczy za wrzesień 2013

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Makroekonomia

We wrześniu wzrosło wobec poprzedniego miesiąca dodatnie saldo obrotów towarowych z zagranicą. Wzrosła też wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich i portfelowych w Polsce.

Eurodolar coraz słabszy

FMC Management włącz . Opublikowano w Makroekonomia

Niebywałe osłabienie europejskiej waluty to efekt braku konkretnych decyzji na ostatnim szczycie w Brukseli. Europa tonie ze swoimi problemami fiskalnymi.

Subiektywne podsumowanie roku 2008

Bartosz Stawiarski, Wealth Solutions włącz . Opublikowano w Aktualności

Niezależnie od narodowości i koloru skóry najnowsza generacja inwestorów w tym oto roku namacalnie poznała na swojej skórze znaczenie słowa bessa. Wobec powagi załamania gospodarczego termin ten i tak należy uznać za eufemizm. A jeszcze kilkanaście miesięcy temu próbowano udawać, że jest tak pięknie i beztrosko.

Bliskowschodni niepokój na zakończenie roku

Bartosz Stawiarski, Wealth Solutions włącz . Opublikowano w Aktualności

Rozpoczął się ostatni tydzień roku, który to rok okazał się być sądnym dla rynków finansowych. W ciągu dwóch sesji pozostających do szampańskiej nocy nie ma szans na pokaźną niwelację sążnistych minusów na wszystkich dosłownie giełdach. Mało który wskaźnik giełdowy zanotuje w br. stratę mniejszą niż 40 proc.

Rynek struktur może się podwoić w 2009 roku

Maciej Kossowski, Wealth Solutions włącz . Opublikowano w Aktualności

383 zł – tyle pieniędzy zainwestowanych w produkty strukturyzowane przypada na jednego Polaka. W Czechach jest to 1138 zł, w Niemczech prawie 10 tysięcy. Czy to znaczy że czeka nas szybki wzrost rynku struktur? To bardzo realne.

Rankingi najlepszych funduszy - Japonia

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Aktualności

Ile zarabiają inwestorzy najlepszych funduszy w Polsce, a ile w innych krajach? W dzisiejszej części przyglądamy się Japonii. Bazujemy na oficjalnych źródłach Lipper Reuters i stronach internetowych firm zarządzających funduszami.

Ranking najlepszych funduszy Best-11

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Aktualności

Specjalistyczny magazyn "Fundusze" prowadzi ranking funduszy inwestycyjnych dostępnych na polskim rynku. Obejmuje on jako bodajże jedyny wszystkie produkty polskie i zagraniczne, zarówno fundusze otwarte (FIO), specjalistyczne otwarte (SFIO) i zamknięte (FIZ).

Zaostrzona polityka banków

włącz . Opublikowano w Aktualności

Rok 2008 wszystkim kojarzyć się będzie z wybuchem kryzysu sektora bankowego. Niepokoje na światowych rynkach finansowych szybko dotarły do Polski, nie pozostając bez wpływu na portfele Polaków. Banki z jednej strony skutecznie utrudniły klientom dostęp do kredytów, a z drugiej – kusiły ich coraz atrakcyjniejszym oprocentowaniem depozytów. 

Rynki rosną wbrew złym doniesieniom

Maciej Dyja, Analityk Gold Finance włącz . Opublikowano w Komentarze

Wtorkową sesję na GPW podobnie jak na innych rynkach europejskich zdominowało oczekiwanie na wieczorną decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w USA. Sesja od początku dnia układała się po myśli byków, nie liczyły się kiepskie wyniki kwartalne spółek podobnie jak słabe publikacje makroekonomiczne.

Zmiany w bankowości dla klientów indywidualnych

włącz . Opublikowano w Aktualności

Do walki o depozyty włączają się kolejne instytucje finansowe, Bank Pocztowy oferuje kredyt z budżetową dopłatą do odsetek, a Alior wyjaśnia zamieszanie z oprocentowaniem lokaty nocnej - co w ciągu minionego tygodnia zmieniło się w bankowości dla klientów indywidualnych?

Fundusze hedgingowe w listopadzie

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Aktualności

Wyniki inwestycyjne funduszy hedgingowych za listopad 2008 r. stanowią kolejny dowód, że w okresach kryzysu sprawdzają się alternatywne formy inwestowania. Okazuje się, że aktywne inwestowanie bez narzuconych odgórnie obwarowań formalnych przynosi pozytywne efekty – jednak zarządzający muszą być profesjonalistami.

Łyżka miodu w beczce dziegciu

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Aktualności

Ostatnie miesiące upływają nam pod znakiem mniej lub bardziej złych newsów. Spadają indeksy giełdowe, wskaźniki koniunktury, pogarszają nastroje, zmniejsza się dynamika wzrostu PKB, podnosi głowę bezrobocie.

Zdrowe fundusze

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Aktualności

Fundusze private equity dokonują inwestycji kapitałowych w spółki niepubliczne, tzn. takie, które nie są bezpośrednionarażonena koniunkturę giełdową. Mogą dać one niejednokrotnie bardzo wysokie stopy zwrotu. Jednak na zysk trzeba poczekać wiele lat. Z każdym rokiem przybywa chętnych ulokować swoje oszczędności w tego rodzaju przedsięwzięcia.

Przedsiębiorcy bronią się przed roszczeniami banków

Kinga Stachowiak włącz . Opublikowano w Aktualności

euro_banknoty.jpgNie ustają kontrowersje wokół umów opcji walutowych zawieranych przez banki z przedsiębiorcami, które miały rzekomo zabezpieczać eksporterów i importerów przed ryzykiem kursowym, a w rzeczywistości naraziły ich na dotkliwe straty.

Opcje walutowe - firmy w potrzasku

Kinga Stachowiak włącz . Opublikowano w Finansowanie

skarbiec.jpgImporterzy i eksporterzy mają poważne problemy finansowe z powodu osłabienia złotówki. W trudnej sytuacji znalazły się także dziesiątki tysięcy podmiotów gospodarczych, które zawarły transakcje terminowe mające rzekomo zabezpieczyć je przed ryzykiem walutowym.

A jednak złoto

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Aktualności

Od lipca na rynku surowców mieliśmy sporo zawirowań. Wiele prognoz, np. dla ropy naftowej legło w gruzach. Dziś jej cena stanowi 1/3 lipcowego szczytu. Znacząco potaniała miedź (-60%). Jednak złoto wykazało znaczącą przewagę nad tymi surowcami, tracąc znacznie mniej – ok. 15%.

Lokaty strukturyzowane

Maciej Kossowski, Wealth Solutions włącz . Opublikowano w Aktualności

Rok 2008 będzie należał do lokat strukturyzowanych - klienci szukają alternatywnych form inwestowania. Jednocześnie widoczna jest determinacja instytucji finansowych, by wprowadzać do oferty „struktury”. Co ciekawe, obu stronom może się to opłacać. Inwestorzy indywidualni powinni być jednak ostrożni i wybierać z coraz bogatszego menu to, co najlepsze.

Saxo Bank

Jan Mazurek włącz . Opublikowano w Aktualności

Duński Saxo Bank przejął szwajcarski Synthesis Bank, z którym wiązała go czteroletnia współpraca. Transakcja ta stanowi milowy krok na drodze dynamicznej ekspansji Saxo Banku na rynki światowe. Przejęty Synthesis Bank posiada dwa oddziały - w Genewie i Zurychu.

Praca inwestycyjnego doradcy klienta w Saxo Banku

włącz . Opublikowano w Aktualności

Pracując w Londynie wie się, że to międzynarodowe centrum finansowe. Kiedy dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną byłem jeszcze w trakcie egzaminów na studiach magisterskich na wydziale ekonomii na uniwersytecie w Yorku. Nie mogłem sobie pozwolić na bilet kolejowy (w Anglii są o wiele droższe), więc wybrałem się do Londynu autobusem.

Powiązane artykuły